Budżet na święta – jak nie zbankrutować i kupić wszystko

Okres świąteczny obfituje w wiele ciekawych i atrakcyjnych wydarzeń, Jarmarki, targi czy inne miejsca obfitują w piękne rzeczy, które przyciągają wzrok i uszczuplają portfel. Prezenty wciąż pożerają sporą część budżetu. Jak obdarować całą rodzinę, by nie wydać majątku?

Pomocny kalendarz

Zanim dasz się porwać w wir świątecznych przygotowań warto usiąść już w listopadzie i zobaczyć co będzie należało do Ciebie. W kalendarzu zaznacz kiedy planujesz jakieś wyjazdy czy inne ważne rzeczy. Warto wpisać nawet takie rzeczy jak wizyta u dentysty czy wywiadówkę. Zakupów prezentów nie zostawiaj na ostatni moment. Jeżeli masz już pomysł na świąteczny prezent warto sprawdzić ceny przed Black Friday. Dzięki temu dowiesz się czy cena faktycznie spadła i uda się trochę zaoszczędzić. Warto także ustalić kwestię wigilii. Jeżeli spędzacie ją w większym gronie osób to można podzielić się pracą. Dzięki temu spadnie z Ciebie kilka kwestii i będziesz mieć trochę więcej czasu.

Zaplanuj świąteczne prezenty

Zwykle podejmujemy temat na ostatnią chwilę. Długo się zastanawiamy co kupić, gdzie i z niecierpliwością wypatrujemy kuriera. Prostym patentem można takie sytuacje pominąć. Wystarczy, ze regularnie będziesz zapisywać pomysły w notatniku lub telefonie. Pewnie nie raz słyszałeś/aś od swojego dziecka, mamy czy przyjaciółki: muszę to mieć! Święta to idealny czas by to pragnienie spełnić. Mając taką listę raz dwa dokonasz zakupów bez wychodzenia z domu.

Jeżeli decydujesz się na zakupy przez internet warto przejrzeć strony z kuponami i kodami zniżkowymi. Czasami już 10% rabatu daje nam kilka zaoszczędzonych złotych. Sklepy oferują zniżki na przykład za zapisanie się do newslettera. Kolejną okazją do zaoszczędzenia jest robienie zakupów przez strony, które zwracają nam część pieniędzy. Cashback jest coraz to popularniejszą formą oszczędzania pieniędzy.

Jeżeli nie masz pomysłu na prezenty to przyjmij określoną kwotą, za którą chcesz kupić jakiś drobiazg. Najłatwiej będzie jak na kartce bądź w arkuszu kalkulacyjnym wypiszesz osoby, które powinny dostać prezent. Zapisz obok nich kwotę jaką chcesz wydać bądź cenę rzeczy np. Teściowa – 50 zł albo Syn – nowe słuchawki (maksymalnie 150 zł). Dzięki temu wchodząc na stronę możesz ustawić sobie filtry, które zawężą krąg poszukiwań. Jeżeli kupujesz zakupy na ostatnią chwilę

Kolejnym ważnym i drogim aspektem są wszystkie rzeczy potrzebne do zapakowania podarunków. Oczywiście możesz włożyć prezent do torebki i już. Ale i te potrafią mieć ceny z kosmosu. Stylowo wyglądają pudełka położone pod choinką, ale i za te trzeba liczyć nie mniej niż 10 zł za sztukę. Fajną alternatywą jest zwykły szary papier i kolorowe wstążki. Prezenty owijamy papierem i zaklejamy taśmą klejącą. Przewiązujemy na krzyż wstążkę i dodajemy drobne akcenty. W sklepie papierniczym można znaleźć wiele ciekawych naklejek, drewnianych ozdób za grosze, które nadadzą paczce klimatu. Możesz dodać także fragment świerkowej gałązki albo pierniczka.

Zakupy spożywcze

Na równi z prezentami najwięcej wydatków generuje… jedzenie. Często kiedy pojawiają się promocje biegniemy do sklepów i robimy zapasy. Bywa to jednak zgubne dlatego, że sporą część tych zapasów zjadamy przed świętami i trzeba zrobić nowe, co generuje dwa razy więcej kosztów. Przed świętami możesz zaopatrzyć się w mięso i ryby. Te produkty  można zamrozić, dzięki czemu zachowają swoją świeżość na dłużej. Możesz również wcześniej przygotować pierogi czy uszka i surowe również zostawić w zamrażalniku na kilka dni. Wędliny, sery i warzywa oraz owoce kup kilka dni przed świętami. Nie zapomnij także o pieczywie i napojach. Przygotowanie ciast z pewnością zajmie Ci trochę czasu ale będzie tańsze niż zamawianie gotowego z piekarni. Zanim udasz się na zakupy do ulubionego sklepu sprawdź czy nie ma przypadkiem dedykowanej aplikacji. Dla klientów, krótszy ją posiadają często można dostać specjalne rabaty ma poszczególne produkty albo na cały koszyk. Takimi udogodnieniami może pochwalić się Lidl i Carrefour.

Dekoracje

Kolejną rzeczą, która generuje koszta są dekoracje. Jeżeli co roku masz żywą choinkę to należy ją również wpisać do naszej listy potrzebnych rzeczy. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na dekoracjach możesz również postawić na handmade. Wieniec na drzwi bez problemu zrobisz sam/a. Wszystkie potrzebne informacje i instrukcję krok po kroku znajdziesz na YouTube. Jeżeli nie lubisz tego rodzaju ozdób możesz poszukać gotowych po świętach, kiedy rozpoczyna się sezon wyprzedaży. W tym roku już Ci za długo nie posłużą, ale za rok będą pasować idealnie. Jeżeli nie masz czasu na rozglądanie się za ozdobami to wystarczy opakowanie świeczek i szklanka. Na jej dno możesz wsypać szyszki, orzechy czy gałązki świerkowe, położyć na górę zapaloną świeczkę i już. Świątecznie, nastrojowo i tanio.

Dzięki tym kilku prostym zasadom skutecznie zapobiegniesz totalnemu przedświątecznemu bankructwu. Wszystkie niezbędne prezenty, dekoracje i składniki do potraw będziesz mieć po ręką. Nic cię nie zaskoczy, a jeżeli wpadnie dodatkowy wydatek to nie będziesz musiał/a martwić się brakiem pieniędzy. Kupuj z głową!