Dlaczego warto mieć konto bankowe?

Konto bankowe jest obecnie powszechną formą przechowywania swoich środków pieniężnych, która ma wiele zalet, ale też nie jest całkowicie wolna od wad, choć te ostatnie są raczej znikome przy korzyściach, które można przy posiadaniu takiego konta odnieść. Założenie konta jest obecnie bardzo proste, procedury są szybkie i nieskomplikowane, a czasem wystarczy tylko złożenie stosownego wniosku przez internet.

Po co mi konto w banku?

Czasem posiadanie konta jest wręcz niezbędne, na przykład choćby z tego powodu, ze wymaga tego pracodawca w celu wypłacenia pracownikowi pensji. W dobie bankomatów oraz internetu dzięki posiadaniu konta bankowego także my uzyskujemy możliwość łatwego dokonywania wypłat, wpłat i przelewów. Ponadto istnieje możliwość dokonywania tzw. szybkich przelewów, takich jak na przykład Express Elixir, dzięki którym odbiorca będzie miał środki na swoim koncie w kilka chwil po dokonaniu operacji. Szybkie przelewy, w przeciwieństwie do przelewów standardowych są jednak płatne, ale jest to kwota zaledwie kilku złotych. Dzięki szybkim przelewom można dużo zyskać, na przykład płacąc w ten sposób rachunki czy inne opłaty „na już”, których termin zapłaty właśnie mija. Nie byłoby to możliwe bez posiadania konta, gdyż przekaz pocztowy dociera do odbiorcy nawet po kilku dniach. Posiadanie konta bankowego wiąże się też z łatwym dokonywaniem coraz powszechniejszych płatności w internecie. Można z niego na przykład w łatwy sposób dokonywać płatności przez system PayPal.

Inną ważna zaletą posiadania konta bankowego jest brak konieczności posiadania przy sobie gotówki. Banki praktycznie do każdego konta oferują, bowiem możliwość skorzystania z karty płatniczej debetowej. Oferowane są przez banki dwa rodzaje kart: karty debetowe oraz karty kredytowe. Karta debetowa umożliwia dokonywanie transakcji do wysokości kwoty środków, które są zgromadzone na koncie. Aby uzyskać kartę kredytową nie trzeba (w większości banków), co prawda posiadać konta, ale trzeba też pamiętać, że zadłużając się taka kartą, oprócz spłaty samego długu trzeba doliczyć do tego oprocentowanie, czego nie ma z kolei w karcie debetowej. Za posiadanie karty debetowej także pobierane są prowizje. Jednak zazwyczaj wykonując za jej pomocą transakcje bezgotówkowe na określoną kwotę, w danym okresie rozliczeniowym, można być z nich przez bank zwolnionym.

Bezpieczeństwo przechowywania pieniędzy w banku

Konta bankowe są dość bezpiecznym sposobem przechowywania pieniędzy. Pewnym zagrożeniem może być korzystnie z bankowości online, gdzie ryzyko jest związane na przykład z możliwością wykradzenie hasła do konta internetowego. Jednak banki stosują odpowiednie zabezpieczenia, takie jak szyfrowane połączenia ze stroną czy też autoryzacja dokonywanych transakcji, na przykład za pomocą funkcji SMS. Dużo w tym względzie zależy też od samych użytkowników. Jeżeli na komputerze jest zainstalowane stosowne oprogramowanie antywirusowe itp., chroniące system przed szkodliwym oprogramowaniem, a użytkownik należycie chroni swoje dane do logowania, to zagrożenie jest znikome.

W ostatecznym rozrachunku posiadanie konta bankowego niesie ze sobą duże korzyści, które znaczenie przewyższają zagrożenia. Konto bankowe umożliwia dużo łatwiejsze i szybsze dokonywanie transakcji, także bez wychodzenia z domu.”