Działalność nierejestrowana – co warto wiedzieć?

Przedsiębiorca przy komputerze

Działalność nierejestrowana jest formą prowadzenia niewielkiej działalności gospodarczej bez konieczności jej formalnego zarejestrowania w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jest to rozwiązanie, z którego często korzystają osoby rozpoczynające działalność biznesową lub ci, którzy chcą nieco dorobić do miesięcznego wynagrodzenia. Taka forma pozwala uniknąć szeregu formalności czy płacenia składek ZUS. Sprawdź, co mówią przepisy i w jakich przypadkach prowadzenie działalności nierejestrowanej nie będzie zgodne z obowiązującym prawem.

Kiedy działalność nierejestrowana jest możliwa?

Ustawodawca przewiduje, że osoba, która chce prowadzić działalność nierejestrowaną nie mogła w ciągu ostatnich 60 miesięcy otworzyć działalności gospodarczej. Jeżeli do założenia niezbędne są zezwolenia czy koncesja, to taka firma również nie może być prowadzona bez rejestracji. Kolejne ograniczenie stanowi wysokość przychodu. Od lipca tego roku ta kwota wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia czyli 2700 zł. W przypadku osób bezrobotnych wysokość przychodu nie może być wyższa niż 50% (1800 zł). Działalność nierejestrowaną można prowadzić na podstawie umów o dzieło, zlecenie lub umowy o pomocy przy zbiorach. W przypadku grupy osób bezrobotnych konieczne jest wybranie umowy sprzedaży – w przeciwnym wypadku można stracić ten status.

Zalety działalności nierejestrowanej

Prowadzenie działalności nierejestrowanej niesie ze sobą wiele zalet. Brak konieczności rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym czy zakładania działalności gospodarczej ułatwia start. Pozwala również przetestować potencjał biznesowy danej firmy, a także możliwości i wydajność osoby, która pracuje nad projektem. Nie trzeba także prowadzić księgowości czy opłacać składki na podatek dochodowy. Warto pamiętać, że przedsiębiorcy prowadzący działalność nierejestrowaną nie mogą odliczać podatku VAT. Jeżeli masz wątpliwości, co do formy rozliczenia czy formalności, umów się na spotkanie w biurze rachunkowym https://anavo-ksiegowosc.pl/. Doświadczona księgowa wyjaśni wszelkie przepisy i podpowie, jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze.

Co zrobić, kiedy limit przychodu zostanie przekroczony?

Przekroczenie limitu w wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia oznacza konieczność rejestracji działalności w CEIDG w ciągu 7 dni od daty operacji. Obecnie można to zrobić z poziomu bankowości elektronicznej, na stronie rządowej dedykowanej przedsiębiorcom, a także przy wsparciu firmy zajmującej się księgowością.

Działalność nierejestrowana to prosty sposób na rozkręcenie małego biznesu. To świetna opcja dla małych przedsiębiorców, freelancerów, czy osób testujących swoje pomysły. Jeżeli firma zaczyna przynosić większe zyski, to konieczne będzie zarejestrowanie jej i wybranie biura rachunkowego które, zadba o wszelkie usługi księgowe.