Gdzie zarabia się najwięcej? Ranking polskich, europejskich i światowych miast

Wszyscy marzymy o jak najwyższych zarobkach. Drogie samochody, duże mieszkania i długie wakacje to coś, o czym śnimy każdej nocy. Jednak nasze zarobki nie są zależne wyłącznie od wykształcenia, zaangażowania czy umiejętności, ale również od miejsca zamieszkania. Poniżej prezentujemy zestawienie światowych i polskich miast, w których możliwe są najwyższe wynagrodzenia.

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie… San Francisco

Być może wydaje się to dość zaskakującą informacją, ale najwyższe światowe zarobki możliwe są właśnie w mieście narodzin Bruce’a Lee. Przeciętna pensja w San Francisco wynosi około 6.5 tys. dolarów. Dla porównania w Polsce wynosi 1079 dolarów. Amerykańskie miast osiągnęło tak wysoki wynik głównie ze względu na bliskie sąsiedztwo Doliny Krzemowej, która stanowi główny ośrodek amerykańskiego przemysłu technologicznego.

Srebro i brąz

Według badań Deutsche Bank drugie miejsce na liście najwyższych zarobków osiąga szwajcarski Zurych ze średnim wynagrodzeniem rzędu 5896 dolarów. Natomiast na trzecim miejscu znajduje się Nowy Jork z wciąż wysokim zarobkiem sięgającym – 4612 dolarów miesięcznie. Ranking dziesięciu miast, w których można zarobić najwięcej zamyka Londyn z kwotą 3 000 dolarów miesięcznie.

Skala Europy

Nie jest tajemnicą, że od lat Polacy kuszeni są parokrotnie wyższymi zarobkami za zachodnią granicą. Jednk gdzie najlepiej się udać? Kierując się poprzednimi zestawieniami, do najlepiej zarabiających Europejczyków należą mieszkańcy szwajcarskiego Zurycha. Wysoki standard życia możliwy jest dzięki świetnemu kursowi franka szwajcarskiego, który czasami lubił płatać figle, jednak obecnie pozwala Szwajcarom na jedne z najwyższych zarobków na świecie. Drugie miejsce wśród najlepiej zarabiających mieszkańców Europy wywalczyli Norwedzy. Ich sukces opiera się głównie na braku płacy minimalnej. Zarobki ustalane są między związkami zawodowymi a pracodawcami. Poza tym Norwegia oferuje szeroki zakres wynagrodzeń, które znacznie zwiększają średnie zarobki. Trzecie miejsce zajmuje Luksemburg głównie dzięki osiągającym sukcesy instytucjom finansowym oraz prężnie rozwijającemu się przemysłowi ciężkiemu.

Biorąc pod uwagę powyższe zestawienie, zarobki w Polsce nie prezentują się zbyt zachęcająco. Jednak poza ogromnymi wynagrodzeniami w wymienionych państwach, należy sobie również zdać sprawę z wiążącymi się z tym wysokimi kosztami życia.

Gdzie zarabia się najwięcej? Ranking polskich, europejskich i światowych miast

Gdzie najwięcej zarabia się w Polsce?

Odpowiedź na to pytanie jest dość zaskakująca. Większość osób zakłada, że najwyższe zarobki w Polsce oferuje Warszawa. Jednak jak się okazuje, najlepsze wynagrodzenie otrzymują mieszkańcy Jastrzębia Zdrój. W 2017 roku zarobki w tym mieście wynosiły 6609 zł. Tak wysokie miejsce w rankingu możliwe jest do osiągnięcia dzięki znajdującej się tam Spółce Węglowej, która znacznie zwiększa zarobki mieszkańców. Drugie miejsce zdobyła Warszawa, natomiast trzecie… Jaworzno, głównie dzięki znajdującej się tam ogromnej liczbie elektrowni. Ranking dziesięciu miast o najwyższych zarobkach zamyka Wrocław, z wynagrodzeniem rzędu 4800 złotych. Aby jeszcze lepiej dostrzec dysonans występujący pomiędzy Jaworznem, a resztą kraju, warto tamtejsze wyniki porównać z zarobkami w mieście znajdującym się na szarym końcu tego zestawienia – Piotrkowie Trybunalskim, gdzie średnie wynagrodzenie miesięczne wynosi 3 229 złotych.