Ile jest warta Twoja firm?

wycena firmy

Wycena wartości firmy, spółki czy aktywów niematerialnych to skomplikowany proces. By go przeprowadzić trzeba mieć wiedzę i doświadczenie. Każde przedsiębiorstwo jest inne, dlatego podejście powinno być spersonalizowane. Sprawdź, jakie składniki firmy można wycenić, kiedy warto to zrobić i jak znaleźć rzetelnego wykonawcę!

Co tworzy wartość firmy?

Na wartość firmy składa się przede wszystkim pozycja rynkowa oraz wypracowana przewaga nad konkurencją. Im większy potencjał do generowania przyszłych zysków, tym wyższa jej wartość. Tutaj istotną rolę odgrywają długoterminowe współprace. Kolejnym ważnym aspektem jest model biznesowy, który zapewnia rentowność czyli generuje obroty, a także całe zaplecze know-how. Na tym etapie weryfikuje się również jakie procesy zostały wdrożone, jak wygląda organizacja i jak przebiegają procesy, które podnoszą efektywność. Niemniej ważnym parametrem jest sam majątek oraz maszyny czy niestandardowe urządzenia, które są atrakcyjne dla potencjalnego kupca.

Co można wycenić i w jakim celu?

Wycena udziałów, wycena marki, wycena obligacji czy aktywów niematerialnych najczęściej jest zlecana na potrzeby transakcji i rozliczeń między podmiotami, w przypadku sporów prawnych czy w trakcie standardowego zarządzania przedsiębiorstwem i planach o wejściu firmy na giełdę. Wycenić można również spółki, oprogramowania, wartość szkód gospodarczych i instrumentów finansowych, a także opcji menadżerskich. Wszystko zależy od potrzeb firmy. Ważne, aby przy podejmowaniu współpracy zwrócić uwagę, czy firma wyceniająca oferuje pełne wsparcie i czy przygotowane dokumenty są respektowane przez organy podatkowe i sądowe, a także w razie potrzeby gwarantowana jest potencjalna obrona przed podmiotami weryfikującymi.

Jak znaleźć dobrego specjalistę?

Specjaliści z Volante posiadają fachową wiedzę w zakresie wyceny aktywów niematerialnych i prawnych. Dzięki temu mogą stworzyć profesjonalne wyceny znaku towarowego, patentu, know-how, technologii, praw autorskich czy samej marki. Wszystkie zlecenia realizują starannie, z pełnym zaangażowaniem i w oparciu o Międzynarodowe Standardy Wyceny, zgodne z normami ISO. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnie przygotowanego raportu, sprawdź pełną ofertę na stronie https://volante.pl/wyceny/. Wybierając firmę, która wykona wycenę, warto sprawdzić, jakie projekty już realizowała. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje zlecenie będzie zrealizowane rzetelnie. Z usług firmy może skorzystać każdy przedsiębiorca, a także duże spółki giełdowe czy kancelarie prawne.