Ile kosztuje studenckie życie?

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Każdego dnia zastanawia się co zrobić żeby czuło się dobrze i niczego mu nie brakowało. Nieustająco dba o jego edukację, martwi się, leczy choroby i przypomina o kartkówkach czy sprawdzianach. Po zdanym egzaminie maturalnym i osiągnięciu pełnoletności opieka się nie kończy. W większości przypadków przychodzą nowe wydatki w postaci studiów. Często wyprowadzka z domu i brak kontroli przytłacza rodziców, ale mimo wszystko starają się pomóc, głównie finansowo. Ile kosztują studia dziecka?

Lokum

Wybierając miejsce do tymczasowego mieszkania zwykle bierze się pod uwagę kilka opcji. W grę wchodzi akademik, wynajęcie mieszkania lub pokoju. Problem znika jeżeli studia są w mieście, w którym mieszkacie na co dzień.

Koszta wynajmu akademika nie są tak wygórowane jak ceny wynajmu mieszkań. W zależności od miasta trzeba liczyć między 400 zł w pokoju 2-3 osobowym, a 700 zł za pokój jednoosobowy.

Jeżeli nie dostaniesz przydziału w domu studenckim trzeba wynająć pokój albo mieszkanie. Ceny wahają się od 500 zł za miejsce w pokoju dwuosobowym (w tej cenie bardzo trudno znaleźć pokój samemu). Jedynkę można dostać od 700 zł wzwyż. Wynajem kawalerki to wydatek od 1200 zł w zależności od miasta. Jeżeli chcemy większe mieszkanie to już musimy liczyć się z kosztami rzędu 1700 zł. Wszystko zależy od metrażu, lokalizacji i wyposażenia mieszkania. Do tej kwoty trzeba doliczyć opłatę za media (prąd, gaz, wodę, śmieci) oraz internet czy telewizję. Czyli do kwoty wynajmu trzeba doliczyć jeszcze około 100-150 zł więcej za same rachunki.

Jedzenie

Wszystko zależy od potrzeb. Nie każdy musi jeść na śniadanie avocado czy pić kawę z największej sieciówki. Tanie i zdrowe śniadanie można zjeść w mieszkaniu, albo zapakować sobie lunchboxy na cały tydzień. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana jeżeli chodzi o obiady. Bo żeby go przygotować trzeba znaleźć nie tylko czas ale i pomysł oraz produkty. Nie zawsze student ma na to ochotę. Warto sprawdzić co oferuje uczelniany bufet. Często ceny są przystosowane do studenckiego budżetu. Jeżeli mamy określoną kwotę, którą możemy rozdysponować w ciągu miesiąca warto ją sobie rozplanować. Za 100 zł tygodniowo student jest w stanie zrobić zakupy i wyżyć. Oczywiście nie wliczając w to rożnych rozrywek czy alkoholu. Ten problem również odpada jeżeli pozostajesz w miejscu zamieszkania.

Transport

Kolejnym aspektem jest ogarnięcie transportu. Trzeba wziąć pod uwagę, że ceny biletów autobusowych czy tramwajowych nie są małe, ale przedsiębiorstwa często oferują rożnego rodzaju ulgi dla studentów. Kosztować będą także powroty do domu raz na jakiś czas. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na transporcie postaw na rower.

Ile kosztuje studenckie życie?

Dodatkowe wydatki

Oprócz wyżej wymienionych punktów trzeba też doliczyć koszta opłat za kartę biblioteczną, druk notatek czy innych materiałów, czasami koszt książek a także wszelkie przyboru typu zeszyty, długopisy, organizery, planery i wszystkie inne potrzebne Ci rzeczy.

Rozrywki

To akurat jest temat rzeka. Wszystko zależy co podciągniesz pod to. Wyjście na piwo, kolację w restauracji, ubrania, kino, teatr, kosmetyczka, fryzjer – wszystkie te wydatki wrzucone do jednego worka potrafią skumulować ogromne kwoty. Warto więc je ograniczyć do konkretnej kwoty. Nie każdy lubi chodzić po klubach. Jedni wydają pieniądze na książki, inni na fotografię. Wszystko zależy od hobby.

Studenckie życie potrafi nieraz dać w kość. Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Koszta można zróżnicować. Często studenci w wolnych chwilach dorabiają. Wygodnym sposobem na zarobienie pieniędzy jest udzielanie korepetycji. Wtedy pracę możesz dostosować do swojego planu zajęć na studiach. Przy niedzielach bez handlu natomiast ciężej o pracę w weekendy. Możesz jednak poszukać takie z elastycznym grafikiem i w ten sposób podreperować swój budżet. Podczas studiów pomoc rodziców jest nieoceniona, zwłaszcza ta finansowa. Wesprze Cię również wszelkiego rodzaju stypendium. Warto więc zainteresować się tymi aspektami przed rozpoczęciem studenckiej kariery.