Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

Jeśli mieszkasz w dużym mieście i posiadasz dodatkowy lokal, warto pomyśleć o wynajmie mieszkania. Dzięki temu zyskasz dodatkowy i mało kłopotliwy dochód, a Twoje lokum będzie samo na siebie zarabiało. To wszystko brzmi świetnie, jednak najpierw należy się odpowiednio przygotować. Poniżej prezentujemy mały poradnik, jak przygotować się na wynajem mieszkania.

Określ swoją niszę

Studenci, biznesmeni, a może rodziny z dziećmi. Sam musisz zdecydować, do kogo kierujesz swoje ogłoszenie. Chodzi nie tylko o Twoje preferencje, ale również o możliwości mieszkania – wielkość, lokalizację oraz standard. Te wytyczne w dużej mierze będą warunkowały wybór potencjalnych najemców. Jeśli zdecydujesz się na wynajem mieszkania dla studentów, pamiętaj o umeblowaniu oraz jak największej ilości sprzętu RTV i AGD – młodzi ludzie rzadko podróżują z większym dobytkiem. W przypadku biznesmena najważniejszy będzie wysoki standard, przestrzeń oraz luksus. Natomiast jeśli zdecydujesz się na wynajem mieszkania rodzinie z dzieckiem, lepiej postaw na większą liczbę mniejszych pomieszczeń. Często rodziny posiadają swoje własne wyposażenie, więc lepiej nie inwestuj w zbyt dużą liczbę mebli.

Remont

Na sam dźwięk tego słowa chyba każdy odczuwa niekontrolowany skurcz strachu. Jednak w przypadku wynajmu mieszkania chodzi raczej o odświeżenie koloru ścian czy wymianę sprzętu. Zawsze warto przyjrzeć się instalacji, szczególnie tej, która ma około 20 lat. Pamiętaj, że starsze instalacje nie tylko częściej się psują, ale także generują większe koszty.

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

Kuchnia i łazienka

To zdecydowanie najważniejsze pomieszczenia w całym mieszkaniu. Nawet jeśli oferujesz piękne i duże sypialnie brzydka łazienka i kuchnia zniechęcą każdego potencjalnego najemcę. Zadbaj przede wszystkim o ich schludny wygląd. Jeśli mieszkanie było wcześniej zamieszkane, sprawdź wyposażenie kuchni. Stare komplety sztućców czy poobijane kubki mogą zniechęcać. W przypadku łazienki dobrze jest sprawdzić, czy żadna aparatura nie przecieka oraz wymienić np. słuchawkę prysznicową lub brodzik.

Design i ozdoby

W przypadku szykowania mieszkania pod wynajem ze wszelkimi ozdobami trzeba być bardzo ostrożnym. Jeśli odświeżamy kolory ścian, warto jest zdecydować się na neutralne barwy, najlepiej biele, które poza optycznym powiększeniem wnętrza są po prostu najtańsze i podobają się większości osób. W przypadku doboru koloru zawsze możemy poczekać na najemcę i pozwolić mu samemu zadecydować, jednak jest to dość ryzykowne. Jeśli chodzi o ozdoby to najlepiej podejść do nich minimalistycznie, ponieważ każdy ma inny gust i trafienie w czyjeś preferencje może być naprawdę trudne.

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

Sprzęt RTV i AGD

To dość delikatna kwestia, ponieważ są to dość duże inwestycje, jednak trzeba pamiętać, że znacznie podnoszą standard mieszkania. Przed wpuszczeniem pierwszych lokatorów dobrze jest dokładnie przyjrzeć się urządzeniom, ponieważ nierzadko koszty ewentualnej naprawy mogą znacznie przekraczać ich wartość. Jeśli mieszkanie szykujemy pod wynajem dla studentów, wówczas najlepiej jest zapewnić jak największą liczbę niezbędnych sprzętów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku biznesmena czy rodziny z dzieckiem. Dla tych ostatnich jakość i wiek urządzeń będą jedną z kluczowych kwestii, dlatego warto poświęcić na nie większą sumę.

Ogłoszenie

Jeśli przygotowaliśmy już nasze mieszkanie, czas na wystawienie ogłoszenia. Pamiętaj, żeby było ono jak najbardziej przejrzyste. Zawrzyj w nim takie informacje jak lokalizacja, dostęp do komunikacji miejskiej i najbliższych sklepów, metraż, rozmieszczenie pokojów, wyposażenie, cena oraz możesz określić Twoją grupę docelową, dzięki czemu zmniejszysz liczbę niepotrzebnych telefonów. Warto również szczególnie dużo uwagi poświęcić zdjęciom. Nie musisz od razu zatrudniać fotografa, ale pamiętaj, że to wizytówka Twojego mieszkania i od ich jakości zależy zainteresowanie. Jeśli chodzi o cenę, lepiej najpierw przejrzeć podobne oferty w okolicy i zobaczyć, co proponuje konkurencja. Twoje ogłoszenie nie może zbytnio odstawać, ponieważ jeśli wycenisz je zbyt wysoko będziesz długo samodzielnie ponosić koszty utrzymania.

Warto również ustalić czas, w którym nasze ogłoszenie zawiśnie na stronach. Jeśli chcesz wynająć mieszkanie studentom, postaraj się zamieścić ogłoszenie w okolicach czerwca i lipca, ponieważ wtedy zazwyczaj młodzi ludzie zaczynają poszukiwanie ofert. Pamiętaj, żeby ogłoszenie pojawiło się na jak największej liczbie stron.

Umowa

W internecie możesz znaleźć bardzo dużo dobrych umów najmu, jednak lepiej przygotować ją razem z pośrednikiem i dodatkowo wziąć pod uwagę preferencje najemcy. Pamiętaj, aby w umowie znalazły się informacje na temat czynszu, wyposażenia mieszkania, kaucji, terminów zapłaty, warunków wypowiedzenia oraz rachunków. Możemy również zawrzeć tam dodatkowe zapisy, które znacznie ułatwią nasz kontakt z najemcą.