Jak skutecznie wyjść z długów komorniczych?

Za każdym razem, gdy bierzemy kredyt w banku, oczami wyobraźni widzimy piękną przyszłość np. w rozwijającej się firmie. Jednak czasami zdarza się, że pożyczka, która miała nam pomóc, przysporzyła jedynie wielu problemów. Do najpopularniejszych należą długi komornicze. Co wówczas należy zrobić, żeby wyjść z długów?

Pierwszy krok – sięgnij po pomoc

Być może bardziej przypomina to początek sesji terapeutycznej, ale w przypadku długów dobrze jest zgłosić się do specjalistów, którzy pomogą nam stopniowo wyjść na prostą. Tego typu instytucje to po prostu firmy oddłużeniowe. Dzięki ich pomocy być może uda Ci się obniżyć wysokość rat, umorzyć odsetki, a nawet nawet skonsolidować zadłużenia.

Skontaktuj się z wierzycielem

Mimo że nie będzie to miłe spotkanie, aby ustabilizować swoją sytuację, warto rozpocząć negocjacje z wierzycielem. Nie możesz liczyć na to, że uda Ci się całkowicie odwieść go od spłat, ale być może ustalicie korzystny kompromis. Jednym z rozsądniejszych rozwiązań jest stworzenie nowego systemu regulacji spłat, które nie przekroczą Twoim możliwości finansowych lub umorzenie odsetek naliczonych w wyniku nieterminowości. Jednak najbardziej powinno nam zależeć na uniknięciu sprawy sądowej, która mimo wszystko będzie wiązała się ogromnymi kosztami – i to z obu stron.

Czytaj daty

W ten sposób będziesz mógł sprawdzić, czy Twoje zadłużenie nie uległo przedawnieniu. Jeśli taka sytuacja faktycznie miałaby miejsce, być może udałoby Ci się uniknąć z tego względu rozprawy sądowej. Jeżeli mimo wszystko cała sprawa jest załatwiana polubownie, wówczas możesz złożyć wniosek o nieistnieniu danego długu ze względu na jego nieterminowość.

Jak skutecznie wyjść z długów komorniczych?

Akcja konsolidacja

To jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań. Jeśli kwota Twojego zadłużenia nie odbiła się negatywnie na Twojej zdolności kredytowej, być może uda Ci się dokonać konsolidacji. To idealne wyjście, jeśli posiadasz parę różnych kredytów. Wtedy konsolidacja polegałaby na połączeniu zadłużeń po to, by nie spłacać wszystkich rat osobno, tylko połączyć je w jeden dług, za który będziesz płacić jedną, wspólną ratę.

Upadłość konsumencka

Mimo że brzmi to naprawdę nieciekawie, w rzeczywistości jest to bardzo rozsądne wyjście. To po prostu proces sądowy, podczas którego orzekamy niewypłacalność osoby fizycznej wobec wierzyciela. Upadłość może ogłosić każdy niewypłacalny konsument, a sam wniosek może zostać odrzucony jedynie wtedy, gdy sąd uzna, że niewypłacalność nastąpiła w wyniku rażącego niedbalstwa lub w wyniku umyślnego działania. Jeśli nasz wniosek zostanie zaakceptowany, wówczas otrzymujemy trzy lata bądź więcej na spłatę naszych długów.

Pozbądź się komornika

Jeżeli cała sprawa jest załatwiana polubownie, warto poprosić naszego wierzyciela o wycofanie sprawy od komornika. W ten sposób nie tylko unikniemy naliczania kolejnych kosztów egzekucyjnych, ale być może w wyniku umorzenia odzyskasz dostęp całego swojego majątku.