Jak sprzedać firmę, by nie stracić?

Budowanie własnej firmy od postaw to trudne zadanie, które wymaga cierpliwości i zaangażowania. Czasami jednak przychodzi moment, w którym chcesz sprzedać swoją firmę. Warto się nad tym dobrze zastanowić, aby zainwestowany czas i środki nie poszły na marne. Podpowiadamy, jak sprzedać firmę, by nie stracić pieniędzy. 

Dokumenty i doradztwo

Jako sprzedawca musisz posiadać odpowiednie dokumenty. Cała niezbędna dokumentacja powinna być starannie uporządkowana i przygotowana wcześniej, by nie brakowało ani jednego elementu. Kupujący z pewnością będzie chciał negocjować cenę, dlatego powinieneś mieć pod ręką umowy, faktury i wyciągi bankowe. Warto w tym momencie również skorzystać z usług profesjonalnej wyceny spółki (zajrzyj tutaj i dowiedz się więcej: https://volante.pl/wycena-spolki/). Dzięki temu będziesz wiedział, ile dokładnie warta jest Twoja firma i jaką kwotę zaproponować, by nie stracić. Warto również skontaktować się z doradcą, który pomoże przeprowadzić całą transakcję. Zdarzają się nieuczciwi kupujący, którzy próbują znaleźć uchybienia, by nabyć firmę za niższą cenę. Dzięki kompleksowemu wsparciu unikniesz nieopłacalnej transakcji.

Wycena wartości firmy

Wycena wartości ma znaczenie zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. W skład majątku wchodzą zarówno materialne, jak i niematerialne składniki majątku. Rzetelna wycena stworzona przez profesjonalistów pomoże Ci ocenić potencjalną opłacalność tej transakcji – potem możesz podjąć ostateczną decyzję o sprzedaży. Fachowcy w swojej dziedzinie indywidualnie dobiorą odpowiednie metody i techniki, które umożliwiają rzetelne wykonanie usługi. Kupujący także będzie mógł ocenić, jakie szanse na rozwój biznesu ma jako potencjalny właściciel, a kwota nabycia nie ulegnie zaniżeniu. Dodatkowy atut skorzystania z fachowej pomocy w kwestii wyceny przedsiębiorstwa to niepodważalność wykonanej opinii. Profesjonalna firma zaświadcza o jej prawdziwości i rzetelności. Dobrym krokiem jest również skorzystanie z usługi wyceny udziałów oraz akcji. Dzięki temu można określić wartość udziałów w spółce, zanim staną się one przedmiotem transakcji. Więcej informacji o tej usłudze zajdziesz tutaj: https://volante.pl/wycena-udzialow-akcji/.

Zrealizuj proces sprzedaży zgodnie z planem

Zasięgnąłeś już porady, uzyskałeś odpowiednią wycenę i jesteś gotowy do sprzedaży? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i zaczniesz szukać kupca, sporządź odpowiedni plan strategiczny. Planowanie transakcji sprzedaży wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. Dzięki niemu zdefiniujesz obszary firmy, które wymagają optymalizacji. Wszelkie nieprawidłowości będą miały wpływ na ocenę ryzyka czy wycenę spółki. Warto minimalizować czynniki, które mogą przyczynić się do obniżenia wartości firmy, a w konsekwencji mniejszej kwoty uzyskanej przy sprzedaży.

Jeżeli chcesz sprzedać swoją firmę, sprawdź, czy będzie to opłacalne. Jeżeli nie jesteś przekonany, co do słuszności decyzji – zasięgnij profesjonalnej opinii. Z pewnością pomocna będzie również fachowa wycena spółki. Warto korzystać z dostępnych rozwiązań. Dzięki temu dobrze się przygotujesz i nie stracisz pieniędzy przy ostatecznej transakcji.