Niemal każdy z nas choć raz w swoim życiu znalazł się w sytuacji, gdy zabrakło nam na coś pieniędzy. Wówczas jedynym rozwiązaniem staje się kredyt. W szczególności dla młodych osób cała masa związanych z nim formalności okazuje się zawiłą drabiną biurokracji, przez którą nie potrafią się przebić. Właśnie dlatego stworzyliśmy mały poradnik, który pozwoli Ci zebrać wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu.
Jakie warunki należy spełnić?
Po pierwsze należy posiadać odpowiednią zdolność kredytową, czyli zdolność do spłacenia zobowiązania wraz z odsetkami zawartymi w umowie. Być może brzmi to dość zawile, jednak jeśli wszystkie swoje wcześniejsze kredyty i zobowiązania spłacałeś regularnie, nie powinno być z tym problemu. Natomiast w przypadku, kiedy nie pamiętasz dokładnie swojej historii kredytowej, wówczas możesz ją sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej i pobrać odpowiedni raport.
Stosowna dokumentacja
Kwestia dokumentacji zazwyczaj źle nam się kojarzy, jednak w przypadku wniosku o kredyt nie ma jej wcale aż tak wiele. Po pierwsze potrzebujesz dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość, aby bank mógł zweryfikować wszystkie podstawowe informacje. Drugim dokumentem jest tzw. zaświadczenie o dochodach. To właśnie informacja o Twoich zarobkach wraz z danymi we wniosku o kredyt, będą stanowić podstawę do oceny Twojej zdolności kredytowej. Tego typu dokument otrzymasz u swojego pracodawcy. W przypadku emerytów i rencistów wystarczy potwierdzić swój status za pomocą ostatniego odcinka renty lub emerytury. W niektórych przypadkach bank może poprosić o dodatkowe potwierdzenie dochodów, np. w postaci trzymiesięcznego wyciągu z konta.
Czy możliwe jest wzięcie kredytu bez wielu formalności?
W przypadku osób o niskich dochodach, zatrudnionych na umowę o dzieło lub umowę zlecenie, możliwy jest tzw. kredyt bez zaświadczeń o zarobkach. Jednak należy pamiętać, że wówczas kwota takiego kredytu jest znacznie niższa.
Zarobki, a kredyt
Wiele osób nie wie o tym, że kwestia zarobków wcale nie jest czynnikiem dominującym podczas starania się o kredyt. Bez względu na to, ile zarabiasz, zawsze możesz ubiegać się o pożyczkę. Należy jednak pamiętać, że zasady dotyczące udzielania kredytu różnią się niemal w każdym banku. Każdy klient jest oceniany indywidualnie i od tej oceny zależna jest decyzja banku. Mimo wszystko najważniejszym kryterium zawsze pozostanie odpowiednia zdolność kredytowa. Jednak osoby o niższych zarobkach nie muszą się zanadto martwić, ponieważ statystycznie kredyt szybciej otrzymuje klient o małych dochodach, ale terminowych spłatach, niż klient o wysokich zarobkach i licznych opóźnieniach.
Jaki kredyt wybrać?
Jeśli udało Ci się przebrnąć przez parę pierwszych etapów, przed Tobą najważniejsza decyzja, czyli jaki kredyt wybrać. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, najpierw dokładnie przemyśl kwestię spłaty. Pamiętaj, że lepiej wziąć mniejszy kredyt, który będziesz w stanie spłacić niż wyższy, ale wiążący się z dużym ryzykiem. Poza tym określ cel kredytu – dlaczego potrzebujesz dodatkowego zastrzyku pieniędzy i dopasuj go do danej oferty. Co ważne, przed podpisaniem wszelkich dokumentów lepiej zapoznaj się z ofertami konkurencyjnych placówek, żeby uniknąć przepłacania.