Jak wyglądają wakacje Polaków?

Nieważne czy powiemy to w maju, czerwcu czy nawet w październiku, ponieważ sezon wakacyjny wśród Polaków trwa w najlepsze. Jak się okazuje, coraz więcej rodaków decyduje się na wyjazd w trakcie wakacji, co więcej, jeździmy coraz dalej i wybieramy oferty o wyższym standardzie. O tym, jak wyglądają tegoroczne wakacje opowiemy poniżej.

Turcja, Tunezja i Grecja

Po krótkim spadku popularności tych krajów, zwłaszcza Turcji, w tym roku wracają one na turystyczny rynek i to w wielkim stylu. Poza tym Polacy często wybierają się również do Albanii, Włoch, Hiszpanii i Chorwacji. Jak twierdzi Polska Izba Turystyczna, wyjeżdżamy chętniej, częściej i na lepszym poziomie. Na szczycie listy znajdują się państwa Europy Południowej oraz Afryki Północnej.

First Minute, Last Minute

Tegoroczne wakacje pokazują, że kultura letniego wypoczynku coraz lepiej zadomawia się w naszym kraju. Wybór hoteli 5 gwiazdkowych wzrósł aż o 27%, natomiast znacznie rzadziej wybierane są oferty 3 gwiazdkowe. Wiąże się to z wyjątkowo zachęcającą koniunkturą. Nastąpił znaczny wzrost PKB w pierwszym kwartale, zmniejszyła się stopa bezrobocia oraz podniesiono wynagrodzenia aż o 7,1%. Wszystkie te czynniki sprawiają, że Polacy coraz liczniej decydują się na wakacje i to w coraz wyższym standardzie. Popularna od wielu lat oferta Last Minute okazała się w tym roku niewystarczająca. Duża część tegorocznych podróżujących wykupiła oferty First Minute. Jest to o tyle zaskakujące, że są to oferty nierzadko droższe, jednak zapewniające większy komfort podróżowania. Zawierają pakiety gwarancyjne, które zabezpieczają nas od dodatkowych wydatków związanych ze zmianami w walucie czy ze wzrostem opłat lotniskowych. Kolejną przyczyną wybierania coraz lepszych ofert jest potrzeba konkurencji o coraz liczniej zajmowane miejsca. Częściej wybieramy się na wakacje i o miejsce w hotelu musimy walczyć z obywatelami innych państw. Wakacje First Minute pozwalają na wybór najlepszych hoteli bez obawy o brak miejsc.

Jak wyglądają wakacje Polaków?

Biura przyszłych podróży

Mimo że biura podróży czy firmy będące multiagentem takie jak Itaka, czy Wakacje.pl na dobre zadomowiły się na naszym rynku, coraz więcej osób decyduje się na samodzielną organizację wakacji. Jednak wspomniane firmy nie muszą się martwić się o swoje miejsce. Doskonały przykład stanowi sytuacja portalu Wakacje.pl, który na początku XXI wieku zaczynał niemal od zera, a obecnie nie tylko jest jednym z najczęściej wybieranych pośredników, ale również jednym z najlepiej zarabiających. Na polskim rynku powstało około 200 franczyz, z których korzysta 1,5 miliona klientów. Gwałtownie rozwijający się rynek jest również wynikiem dotacji z UE, dzięki którym Polacy mogą korzystać z coraz większej liczby lotnisk. Poza tym dzięki komunikacji elektronicznej i coraz wyższym zarobkom podróżowanie jest nie tylko łatwiejsze, ale również łatwiej dostępne. Wybieramy się coraz dalej , a egzotyka na dobre zagościła na naszym rynku.

Co z polską turystyką?

Na szczęście ma się całkiem nieźle. Zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym można zauważyć ciągły ruch turystycznych mas, który wpływa na poprawę infrastruktury. Na terenie naszego kraju powstaje coraz więcej hoteli o bardzo wysokim standardzie, które są wybierane nie tylko przez rodaków, ale również coraz liczniej przybywających obcokrajowców. Na polskich plażach i w górach coraz częściej spotykamy nie tylko Niemców, ale również Anglików i Francuzów.