Konta firmowe w walucie obcej

Konta firmowe w obcej walucie są jednym z wielu rozwiązań finansowych proponowanym firmie. Jeżeli używasz konta do operacji bankowych realizowanych w innej walucie niż PLN, warto zastanowić się nad otwarciem takiego rachunku. Taki rodzaj konta dostępny jest w wielu walutach: euro, dolar amerykański, dolar australijski, dolar kanadyjski, funt brytyjski, frank szwajcarski, ruble rosyjskie, korona czeska, korona szwedzka, korona norweska czy korona duńska. Rachunki w walucie obcej dają możliwość obsługi za pomocą Internetu i telefonu. Są łatwym sposobem na transakcje gotówkowe i bezgotówkowe realizowane przez firmy. Korzystając z tak zwanego autodealingu, zyskujemy możliwość wymiany walut po korzystnych kursach. Pozwalają na śledzenie zmian zachodzących na rynku walutowym i sprzyjają podjęciu decyzji w najbardziej korzystnym momencie. Usługa ta ma charakter internetowy, związana jest również z inwestowaniem pieniędzy na korzystnych lokatach o stałym, bezpiecznym oprocentowaniu.

Zalety

Zaletą jest samodzielne realizowanie transakcji w oparciu o uzyskaną wiedzę o rynku walutowym. Konto walutowe warto założyć w momencie częstych wyjazdów służbowych za granicę, przy spłacie kredytu zaciągniętego w innej walucie niż PLN oraz zakupów i transakcji realizowanych na rynkach międzynarodowych. Częstą praktyką banku jest oferowanie konta walutowego, jako drugiego konta do posiadanego rachunku w złotówkach. Zakładające taki rachunek warto się przyjrzeć kosztom związanym z otwarciem konta w obcej walucie, kosztom jego prowadzenia, przelewania pieniędzy, wypłatą realizowanym w bankomatach za pomocą karty, uwzględniając wypłaty w Polsce i za granicą, jeżeli używamy ich w obu przypadkach.

Należy też przyjrzeć się opłatą za wydanie i użytkowanie karty do tego typu rachunku. Jeżeli używamy konta do spłacania kredytu zaciągniętego w obcej walucie, powinniśmy też przeanalizować ceny transakcji bezgotówkowych, związanych ze spłatami kredytów walutowych. Jeżeli na koncie firmowym w walucie chcemy oszczędzać pieniądze, najlepszym sposobem jest przeanalizowanie oferty pod względem najkorzystniejszego oprocentowania. Konto walutowe pozwala na uniknięcie kosztów wymiany waluty, a co za tym idzie na możliwość oszczędność. Firmy, które prowadzą interesy na szeroką skalę i transakcji dokonują w obcych walutach, powinny posiadać konto w walucie obcej, bo jest to duża oszczędność a zarazem uproszczenie wielu procedur, które powoduje zyskanie na czasie. Brak wymian walutowych niezbędnych do wykonania każdej transakcji w obcej walucie, będzie dużym ułatwieniem, a jednocześnie gwarantuje uniknięcie przewalutowania. Dostęp do tabeli kursów walutowych oferowanych przez Internet, pozwoli na wybranie najkorzystniejszego momentu na zawarcie transakcji. Podczas podróży służbowych i delegacji, dzięki rachunkowi założonemu w obcej walucie, firma unika dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem. Dla prężnie rozwijającej się firmy, działającej na rynkach międzynarodowych, to dobre rozwiązanie.