Księgowość – własny dział czy outsourcing usług?

Outsourcing to bardzo popularne rozwiązanie, szczególnie gdy firma szuka oszczędności. Decydując się na współpracę z zewnętrzną organizacją nie ponosić bowiem kosztów składek emerytalnych, zdrowotnych, zabezpieczeniem socjalnych, czy nieobecnością pracownika ze względu na zwolnienie lekarskie czy urlop.

To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Stworzenie wewnętrznego działu wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów, ale łatwiej kontrolować proces realizowanych zadań. Outsourcing z kolei jest tańszym rozwiązaniem i pozwala korzystać z usług ekspertów. Trudnością jest jednak znalezienie rzetelnej organizacji, z którą współpraca będzie się dobrze układać. Sprawdź, która opcja będzie lepsza dla Twojego przedsiębiorstwa.

Zalety outsourcingu

Outsourcing to bardzo popularne rozwiązanie, szczególnie gdy firma szuka oszczędności. Decydując się na współpracę z zewnętrzną organizacją nie ponosić bowiem kosztów składek emerytalnych, zdrowotnych, zabezpieczeniem socjalnych, czy nieobecnością pracownika ze względu na zwolnienie lekarskie czy urlop. Nie musisz się także martwić organizacją miejsca do pracy ani wyposażeniem – odchodzi więc koszt zakupu lub wynajmu sprzętu komputerowego, mebli i artykułów biurowych. Przedsiębiorstwa świadczące usługi outsourcingowe współpracują z zespołem fachowców, wyspecjalizowanych w danej branży i posiadających niezbędną wiedzę i umiejętności, by realizować zadania na najwyższym poziomie. Dodatkowo posługują się profesjonalnymi i nowoczesnymi technologiami informatycznymi, które usprawniają pracę. Wykonują swoje obowiązki sprawnie i terminowo, a przede wszystkim wtedy, gdy faktycznie jest taka konieczność. Koszty współpracy ustalane są indywidualnie i najczęściej zależą od liczby zleconych zadań.

Jak znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe?

Największym zagrożeniem outsourcingu jest problem ze znalezieniem rzetelnej organizacji, z którą współpraca będzie się pomyślnie układała. Anavo (https://anavo-ksiegowosc.pl/ksiegowosc-otwock.html) to biuro rachunkowe, dla którego istotne jest przede wszystkim zadowolenie klienta. Specjaliści dokładają więc wszelkich starań, by realizować zadania terminowo i poprawnie. Na bieżąco śledzą zmiany w prawie podatkowym oraz uczestniczą w szkoleniach branżowych, dzięki czemu zawsze są gotowi pomóc klientowi. Oprócz prowadzenia ksiąg rachunkowych, ewidencji na potrzeby VAT, czy sporządzania deklaracji podatkowych, Anavo świadczy również usługi kadrowo- płacowe. Nie będziesz więc musiał martwić się rozliczaniem wynagrodzeń pracowników, zawieraniem umów czy prowadzeniem akt osobowych.

Własny dział księgowy

Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Niekiedy firmy wolą zatrudnić pracownika na etat, ponieważ mają wtedy pełną kontrolę nad realizowanymi zadaniami i pewność, że poufne informacje zostają wewnątrz organizacji. Lojalny pracownik z dużą wiedzą i doświadczeniem to prawdziwy skarb dla przedsiębiorstwa, ale niestety czasami ciężko go znaleźć. Przedłużający się proces rekrutacyjny to także koszt i strata czasu. Należy również uwzględnić konsekwencje nieobecności pracownika ze względu na chorobę czy należny urlop. Takie sytuacje mogą powodować opóźnienia w przekazywaniu dokumentacji do jednostek organizacyjnych i wiązać się z konsekwencjami prawnymi.