Brak pracy, perspektyw. Trudna sytuacja prywatna czy niedostępność towaru. Czasami chęć zaimponowania innym, a czasami po prostu brak emocji. To wszystko sprawia, że jakaś siła popycha ludzi do kradzieży. Jak zachować się kiedy widzimy, że ktoś nielegalnie przywłaszcza sobie towar? Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi obywatelami?
Co kradniemy?
Ukraść w zasadzie można wszystko. Od pieczywa, przez ubrania aż po kawę i alkohol. Chemia domowa, która do najtańszej nie należy, również pada łupem złodziei w supermarketach. Kradną wszyscy. Młodzi i starsi. Dzieci zabierają zabawki, bo akurat taką chcą mieć. Często też dorośli wrzucają do wózka różne przedmioty i tłumaczą, że to dziecko wzięło, bo nie wie, że nie wolno. Najbardziej absurdalne wydają się kradzieże krowy z sąsiedniego gospodarstwa, papugi z lecznicy dla zwierząt, mrożonek z lodówek w supermarketach, drzew działki sąsiada, kosmetyków a nawet suszarki do włosów.
Dlaczego kradniemy?
Dla zabawy i dla sportu. Skradzione przedmioty zwykle lądują później w koszu. Ale liczy się „szacun na dzielni”. Teraz pokazali jacy są odważni. Kolejnym powodem jest choroba zwana kleptomanią. To nic innego jak impuls nałogu, który zmusza człowieka do dokonania kradzieży. Chory musi zaspokoić swój głód. Wie, że jest to czyn nielegalny i karalny, ale głód, który czuje jest dużo silniejszy niż poczucie moralności. Zakupoholizm też nierzadko wiąże się z licznymi kradzieżami. Statystycznie rzadko zdarzają się sytuacje, w których złodziejem sterują faktyczne poczucie głodu czy brak pieniędzy.
Jak reagować na kradzież?
Ochrona nie ma prawa przeszukać złodzieja. W zasadzie nie może też go dotknąć. Taki delikwent jest prowadzony do pokoju socjalnego i tam czeka na przyjazd policji. Inaczej jest jeżeli zaczyna się robić niebezpiecznie. Kiedy złodziej zaczyna niszczyć mienie sklepu, rzuca się na pracownika, można go obezwładnić na zasadach zatrzymania obywatelskiego. Jeżeli jesteś klientem i widzisz, że ktoś podejmuje się kradzieży, zaalarmuj obsługę. Pamiętaj, że złodziej może mieć przy sobie niebezpieczne rzeczy.
Kara
Kary za kradzież bywają dotkliwe. Nie tylko finansowe, ale i pozbawienia wolności. Wysokość zależy od wartości przedmiotu. Jeżeli nie przekracza ona 250 zł grozi nam kara aresztu albo ograniczenia wolności bądź grzywny. Kiedy wartość przewyższa tę kwotę, sprawca odpowiada za przestępstwo kradzieży, za co grozi od 3 miesięcy do 5 lat. Szczegółowe informacje można znaleźć w Kodeksie karnym.
Kradzież nigdy nie popłaca. Niezależnie od Twojej sytuacji finansowej. W przypadku problemów można się zwrócić do odpowiednich instytucji, by uzyskać pomoc. Kleptomanię czy zakupoholizm można z powodzeniem leczyć. Nie warto również wysługiwać się dzieckiem w celu wytłumaczenia, kiedy do kradzieży dojdzie. Takie sytuacje z pewnością pozostawią ślad w psychice i sprawi, że w przyszłości młody człowiek nie będzie widział problemu. Kradzież jest nielegalna i za dokonanie jej grożą poważne konsekwencje, więc warto przekalkulować czy aby na pewno nam się to opłaca.